środa, 22 maj 2019 13:16

XII edycja konkursu „Las bez tajemnic"

Napisane przez

W dniu 21 maja 2019 r. w Leśniczówce Grabiny odbyła się XII edycja konkursu „Las bez tajemnic”. Impreza adresowana jest do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatów nowomiejskiego i brodnickiego. Organizatorem głównym jest Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy, zaś partnerami: Lasy Państwowe, w szczególności Nadleśnictwo Brodnica, Nadleśnictwo Jamy, Nadleśnictwo Iława, Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Urząd Gminy w Biskupcu oraz lokalne koła Polskiego Związku Łowieckiego. Konkurs ten, rozgrywany na szczeblu powiatowym, zyskał już wielkie uznanie, czego dowodem jest liczba uczestniczących szkół, która była ograniczona możliwościami miejsca do 22, a zgłoszeń było znacznie więcej. Tegoroczne zmagania przebiegały pod hasłem znajomości i ochrony grzybów.
Od godz. 10.00 leśniczówka w Grabinach gościła uczestników na ścieżce przyrodniczo-leśnej, we wiacie Jarzębinka.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez gospodarza miejsca, Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica Pana Grzegorza Karolaka przystąpiono do części konkursowej. Drużyny miały do wykonania niełatwe zadania: po pierwsze rozwiązanie dość trudnego testu wiedzy z zakresu leśnictwa, łowiectwa i ochrony przyrody, po drugie – wykonanie zadań wymagających wiedzy o procesach zachodzących w lesie, występujących tam gatunkach i związkach pomiędzy nimi. Komisja konkursowa miała sporo pracy z oceną pracy uczniów, lecz wielką satysfakcję sprawiał prezentowany poziom wiedzy, który trzeba ocenić jako wyjątkowo wysoki. Takiego zasobu informacji o lesie, leśnictwie i przyrodzie mogłaby pozazdrościć większość naszego dorosłego społeczeństwa. W ramach części plastycznej oceniano modele krajowych grzybów: wykonane różnymi technikami, lecz bardzo estetyczne i oddające cechy swych pierwowzorów.
Tradycją tego konkursu jest jego luźna, piknikowa atmosfera. To chyba właśnie ona przyciąga do Grabin z roku na rok rosnącą liczbę szkół. Tym razem również organizatorzy nie zawiedli: był obfity poczęstunek: grochówka, potrawy z grilla i ogniska oraz oczywiście napoje i słodycze. O łowiecką atmosferę zadbali sygnaliści, którzy poprzez odtrąbienie dawali sygnały rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów imprezy. Odbył się pokaz broni myśliwskiej. Uczestnicy mogli ponadto spróbować sił w strzelaniu z wiatrówki. Bardzo ciekawa była prezentacja sprzętu i technik pozyskiwania drewna: od ścinki i przygotowania pni po załadunek specjalistycznym chwytakiem. Można było skonfrontować te nowoczesne sposoby zrywki i cięcia drewna z tradycyjnymi: przygotowane były kłody i ręczne piły, z pomocą których uczestnicy starali się je pociąć, co nie okazywało się wcale łatwe i lekkie.
Po podsumowaniu rezultatów zmagań ogłoszono następujące wyniki końcowe:
- I miejsce – Szkoła Podstawowa w Marzęciach,
- II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy,
- III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy.

Zaszczytnym tytułem „Czarodzieja Lasu”, osobą która osiągnęła najlepszy wynik w części wiedzowej o lesie, został uhonorowany uczeń Szkoły Podstawowej w Marzęciach – Jakub Piotrowicz.

Nastąpiła miła chwila wręczania nagród, hojnie ufundowanych przez sponsorów i jednostki wspierające akcję. Każdy otrzymał piękny upominek, były też nagrody dla szkół i drobne upominki dla sponsorów i osób wspierających. Starostwo Powiatowe ufundowało dla zwycięskich szkół budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów oraz zestawy edukacyjne, związane z przyrodą i ekologią. Uczestnicy dostali również albumy przyrodnicze o powiecie nowomiejskim.

Impreza przebiegła w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze i z pewnością jej kontynuacja w przyszłym roku przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników, którzy będą chcieli zaprezentować swą wiedzę o lesie i udowodnić, że zgodnie z hasłem imprezy las nie ma przed nimi tajemnic.

Tekst i zdjęcia: OŚ

Czytany 853 razy